четвъртък, 31 януари 2013 г.

Новогодишен късмет – Тунис | Част 2.

В предишната публикация успях да ви разкажа най-общо за прекрасния Тунис като перфектно място за почивка - с чудесен климат, гостоприемни жители и интересни забележителности...
 
Днес ще споделя малко повече подробности от “дневника на туристическия пътешественик”, които биха били полезни за всички, които решат да посетят тази приказна африканска страна  J!


Впечатлението от Тунис е най-вече златни плажове и синьо море, но има и много други очарователни неща, които ще ви запленят...
Като цяло цените в магазините им са по-ниски от тези в България. В заведенията са почти едни и същи. В туристическите зони цените са малко по-високи, но са по-ниски от тези в българските курорти. (Например: кафе еспресо варира между 1,200 и 1,600 тунизийски динара; за фреш от портокал ще платите между 2,500 и 3,000 тунизийски динара; кока кола – в зависимост, дали я поръчвате в някое заведение или в хотел – между 1,500 и 2,000 динара; бира – между 3,000 и 4,000 динара; бутилка бяло или червено вино варира между 17,500 и 25,000 динара, в зависимост от търговската марка).
Такситата в Тунис са удобен начин за придвижване и са сравнително евтини – за един километър пробег ще платите между 0,800 и 1,000 динар. Всички таксита си имат броячи и аз лично не ви съветвам да се пазарите за това, колко трябва да платите накрая (няма особен смисъл J).
 
Що се отнася до покупките на сувенири и други стоки (кожени дрехи, обувки, аксесоари) – определено ви препоръчвам магазините с фиксирани цени (fixed prices). Там цените са най-реалистични... И все пак, ако ви бива в пазарлъка и посетите открити тунизийски пазари, имайте предвид, че търговците ще се опитат да ви продадат стоката си на цена от 3 до 10 пъти по-висока от реалната й стойност!! При всички положения разделете цената, която ви обявят на половина и тогава започнете с пазарлъка!
 
Като цяло тунизийците са приветливи и дружелюбни хора. Отнасят се много добронамерено към чужденците, имат чувство за хумор и се отнасят с особена любезност и специално внимание към дамите. Тук на практика няма религиозни фанатици, а жените с фереджета са рядкост, но е желателно, когато посещавате столицата Тунис и древни тунизийски градове да не се разхождате много разголени... В туристическите зони е изключително спокойно и през деня, и през нощта.
 
Направи ми впечатление, че снимането в музеите, Картаген и Римските Терми на Антонин е разрешено, след като си заплатите такса за снимане с фотоапарат от 1 тунизийски динар. J
 
Нашата основна цел на това новогодишно тунизийско приключение беше Хамамет.
Този курортен град се намира на около 80 километра от столицата и на около 90 километра от Монастир. Хамамет е прекрасен курорт с километри плажна ивица, покрита с фин пясък, искрящо море, модерни хотели, прекрасни изгреви и залези. Хотелите са разположени основно на север и на юг от Медината (Стария град), както и в туристическата зона Ясмин, на около 13 километра южно от града. Ние бяхме настанени в Ясмин Хамамет, където са повечето висококатегорийни хотели. Има много кафенета, заведения, ресторанти и атракции.
 
До центъра на града може да се стигне с атракционно влакче за около 2-3 тунизийски динара. В курорта може да намерите също и дискотеки, казино, голф игрища, модерни бутици и магазинчета, предлагащи както традиционни туники, така и най-различни сувенири за туристите.
 
Често Хамамет е наричан курортната столица на Тунис.
Всеки ще остане очарован от неговата красота. Неслучайно го наричат “Тунизийския Сен Тропе”. Курортът Хамамет е известна крепост, която е построена през 15 век.
В Стария град са разположени магазини в източен стил, таверни и наблюдателни площадки. Струва си да се разходите по оградения с дебели стени Медински пазар, да се порадвате на изгледа към града от височината на градските стени. Много от хотелите по крайбрежието са построени в мавритански стил и са обградени от паркове.
Няколко километра на юг от центъра на Хамамет се намира новата туристическа зона Ясмин Хамамет - новопостроената почивна зона. Разположена е на площ от 278 хектара, а крайбрежието и се простира на 4 километра.
Съвременен курорт, който бих сравнила със Златни пясъци или Слънчев бряг – един курорт за тези туристи, които предпочитат развлеченията: дискотеки; магазини; кафенета и ресторанти. На практика не ви оставя време за пасивен отдих...
Тук можете да разгледате новата Медина, яхтеното пристанище, крайбрежните алеи с дължина 1.5 километра, успоредно на които е разположен просторния плаж на Ясмин Хамамет.
Дебели стени обграждат новата Медина. Тук е разположен базар, на който се продават изделия от кожа, метал, керамика, а също така и разнообразни сувенири от Тунис. Вечер зоната за отдих се осветява от рекламните светлини на театрите, нощните клубове, кафенетата и ресторантите.
В Ясмин Хамамет се намира детският развлекателен център “Карфаголенд”. Това е атракционен парк, включващ няколко вида водни атракции, ресторанти, магазини за сувенири. Това прави курорта подходящ за семейства с деца.
Яхтеното пристанище е не просто място за акостиране на 740 яхти,  там има апартаменти, вили, магазинчета, градини с опияняващ аромат на жасмин, просторни площади, модерни ресторанти и барове.

 
Идва ред да споделя своите мисли и за храната в Тунис...
 
Кухнята в тази екзотична страна е очарователно съчетание от най-добрите източни и европейски кулинарни традиции. Използването на разнообразни аромати, билки и подправки е нейна отличителна черта. Поради тази причина местните ястия се открояват с невероятни ухания и пикантност... Често се използва заливка – традиционен сос “хариса”, който се приготвя от чесън, зехтин, магданоз и червени чушки – тъй като аз не си падам по лютите и пикантни сосове, се въздържах да я опитам...
В Тунис традиционно на масата се сервира и хляб – имат най-различни и разнообразни видове френски багети, черен и бял хляб. Най-често срещаната му форма е като питка, която е прието да се чупи с ръце.
 
В тунизийската кухня, понеже това е мюсюлманска страна, свинското месо отсъства. Но има много специалитети от телешко, овче, агнешко и птиче месо. Има ресторанти, в които можете да опитате и камилско месо, но ние останахме традиционалисти в това отношение... J
 
Рибата и морските дарове се предпочитат пред месото, дори бих казала, че са издигнати в култ от местните кулинари. Морските деликатеси се предпочитат пред месните ястия, въпреки че са доста по-скъпи. В Тунис има богато разнообразие на риба – ципура, лаврак, кефал, сардини, тон и много други. Сомът, скаридите, мидите и другите подобни са доста скъпички, а октоподът и сепията се смятат за деликатес.
 
Гарнитурите тук се приговят от бобени култури, ориз, зеленчуци и плодове в най-различни съчетания, а от млечните продукти е разпространено само сиренето. Задължителният елемент от тунизийската кухня е кускусът. Той се приготвя със задушено месо и зеленчуци.
Вкусът на всички тунизийски ястия е незабравим, благодарение на подправките и ароматите, които хората тук използват от векове: шафран, кориандър, анасон, канела.
 
Интересен факт е, че първите ястия в Тунис се приготвят по френски маниер - предимно крем супи.
 
В Тунис хората, които се поддават на сладки изкушения ще открият своя рай J!
Тук ще ви предложат пасти с аромата на портокалов цвят, приготвени с шам-фъстък, бадеми, фурми или мед. Много популярен е десертът “асида”, който представлява нежен крем от ядки, прясно мляко и яйца, фъстъци и семена от пиния. От традиционните сладости ще намерите баклава и локум. Голяма част от лакомствата тук се приготвят от сок от финикова палма, кленов сироп и въобще не приличат на предлaганите в Близкия Изток.

В Тунис има много различни зеленчуци и плодове. В голямо изобилие се срещат мандарини, портокали и фурми.
 
Традиционно мюсюлманите не употребяват алкохол, но те произвеждат едни от най-ароматните червени вина, които аз съм опитвала (местния Magon ми е абсолютен фаворит!!)
 
 
Едно е сигурно, ако решите да посетите Тунис – отворете сетивата си за прекрасната природа и уникалната кухня, и не пропускайте да се качите на камила и да отидете на сафари в пустинята Сахара J!! Ще останете очаровани и истински запленени от тази арабска приказка  - Тунис J!
 

Пожелавам ви приказни мечти и вълшебни нощи, скъпи приятели!! J





2 коментара:

  1. Няколко километра на юг от центъра на Невероятни снимки си направила поздравления и благодаря, че ги сподели с нас. Страна, която някой ден дано видя на живо. Не знаех, че Хамамет се намира новата туристическа зона Ясмин Хамамет - новопостроената почивна зона, която е разположена е на площ от 278 хектара, а крайбрежието и се простира на 4 километра.Изглежда доста добре и примамлив, постарали са се хората.Един изключително съвременен курорт,в който явно може да намериш всичко от което имаш нужда!МАГАЗИНИ, забавления и какво ли още не.

    ОтговорИзтриване
    Отговори
    1. Много благодаря! :-) Искам само да уточня, че Хамамет е град, който се състои от стара и нова част. Разстоянието между стария и новия град е около 7 километра. Новата част се нарича Ясмин Хамамет и представлява модерен курорт с висококатегорийни хотели (нещо като нашия Слънчев бряг и Златни пясъци преди 10 години, когато не бяха толкова презастроени). Щастлива съм, че посетихме Тунис преди размириците в началото на февруари... Тунис е много интересен и впечатляващ - определено си заслужава да се посети!! В детайлите и малките неща се крият истинските стойности на тази колоритна страна. ;-)

      Изтриване