неделя, 20 януари 2013 г.

Новогодишен късмет – Тунис | Част 1.

С всяко следващо пътуване се убеждавам все повече, че най-ценното в пътуванията е времето, споделено с хората, които обичаш!!

И тази Нова година посрещнахме в топла и много гостоприемна страна... Новогодишният късмет този път ни отведе в Тунис!
 





Тунис е удивително интересна страна и неслучайно е считана за една от най-европеизираните арабски страни. Разположен е по крайбрежието на Северна Африка, граничи със Средиземно море на север и изток; на запад и югозапад с Алжир, а на югоизток с Либия. По-голямата част от територията на страната е заета от равнини, а една трета от територията й се заема от Атласките планини. На юг в страната преобладава пясъчната пустиня. Столицата на Тунис е едноименният град Тунис, а други по-големи градове са Сфакс, Бизерта, Сус, Монастир и други.
 
Територията й, заедно с островите е около 164 000 квадратни километра, а населението й наброява 10 милиона души.
 
Туризмът се явява най-бързо развиващият се отрасъл на икономиката, като ежегодно Тунис по официална статистика се посещава от 5 – 6 милиона туристи от цял свят.

Основна притегателна сила представляват многовековната история на тази древна земя, нейният ярък колорит, шумните източни пазари, сгушените в жасминови дървета бели къщички, ласкавото Средиземно море, разкошните пясъчни плажове, простиращи се на повече от 1300 километра, пустинята, живописните гори, както и отличната инфраструктура за туризъм и отдих.

Тунис е мястото, където ще се докоснете до неповторимото съчетание на древна история и прекрасни плажове с кристално чисти води и екзотична природа...
Любителите на приключения от различни държави знаят, че в Тунис могат да открият разнообразни екскурзионни програми, възможности за каране на сърф, игра на голф, модерни центрове за таласотерапия и разнобразни СПА процедури.
 
Към тези преимущества трябва да отбележа и чудесния климат – температурата в първата седмица на месец януари беше около 18-19 градуса по Целзий. За сравнение – по същото време  в София температурата е била около минус 4 градуса ... J

Часовата разлика с България е 1 час назад... Поради този факт посрещнахме Новата 2013-та два пъти – веднъж по българското и веднъж по тунизийското часово време!! J

Върху формирането на климата на тази северно-африканска държава, оказват влияние от една страна Средиземно море, а от друга страна - пустинята Сахара. Климатът тук се определя като средиземноморски и се характеризира с топло и сухо лято и относително прохладна и влажна зима. Средните летни температури се колебаят между 28 и 33 градуса по Целзий, а през зимата от 16 до 20 градуса. Високият туристически сезон в страната продължава от началото на месец май до началото на месец ноември. Изобщо в страната има отлични условия за отдих и туризъм целогодишно!

Официалният език в Тунис е арабският, макар че широко приложими са френският и туниски диалект на арабския. Френският е втори официален език в страната и се говори почти от всички. Всички табели, надписи и документи, освен на арабски, са и на френски език. В заведенията и магазините се говори с различна степен на владеене и английски. Не се учудвайте, ако някъде сред пазарите ви проговорят на чист руски език, дори знаят някои български думи...
 
 
Националната валута в Тунис е тунизийският динар. (1 евро е равно на около 2,02 динара) Монетите се наричат милими и 1 тунизийски динар има 1000 милима (стотинки). Ние обменихме пари в хотела, но имайте предвид, че на връщане на летището ще трябва да си обмените тунизийските динари в евро или долари. Затова задължително си запазете бордерото за обмяната на местна валута, за да може да си обмените обратно оставащите ви динари.
 
За тези от вас, които се интересуват от исторически факти, ще спомена, че през 1957-ма година Тунис е провъзгласена за президентска република.


Първият президент Хабиб Бургиба е бил на власт в продължение на цели 30 години. Той е провел изключително сериозни реформи – най-вече по отношение на религиозните обичаи. Именно по тази причина днес Тунис е считана за една от най-либералните страни в мюсюлманския свят, което само по себе си е голямо постижение, отчитайки факта, че 98% от населението на страната изповядва исляма.

В Тунис официално е установено равноправието между мъжете и жените и е забранено многоженството. Има дори празник на жената, който се празнува всяка година на 13-ти август. Бургиба се е обявил официално срещу тежките правила на свещения месец Рамадан. По време на неговото управление са консолидирани правата на жените и са въведени строги наказания за насилие срещу жените. В сравнение с останалите африкански държави, стандартът на живот в Тунис е доста висок.

Препоръчвам ви посещение на знаменития Картаген!
 
Ние имахме невероятния късмет с изключително сладкодумен и ерудиран руски екскурзовод – Алексей, който беше забележително начетен и образован в сферата на историята на Тунис. Той ни разказа, че Картаген е основан през 814 година преди новата ера от колонизаторите от финикийския град Тир. През трети век преди новата ера държавата Картаген подчинява на себе си Южна Испания, Северна Африка, Западна Сицилия, Сардиния и Корсика. След няколкото войни, които държавата води срещу Римската Империя обаче, тя губи своите завоевания и е разрушена през 146 година преди новата ера. Картаген се намира на около 10-15 километра от едноименната столица - Тунис.

Какво още си заслужава да се види? – столицата Тунис, Сиди Бу Сайд (бяло-син прекрасен град, който наподобява много остров Санторини в Гърция) и Музея на мозайките Бардо. Столицата Тунис е съчетание на арабски и френски колониален стил. Тунис си има свое Шанз Елизе и своя Триумфална арка, умалено подобие на оригинала в Париж. В Музея на мозайките Бардо може да видите добре запазени мозайки и мраморни барелефи от римско време.

Ако разполагате с повече време непременно посетете и: Римския Амфитеатър в Ел-Джем; Мюсюлманската светиня Кеируан; Селището Татауин, разположено на около 300-400 километра от основните курорти, където е сниман филма Междузвездни войни. Може да го посетите, ако се запишете в някое джип сафари в пустинята Сахара.
 
И не на последно място - остров Джерба, където има чудесни плажове. Островът се намира близо до южното крайбрежие на Тунис и има свой микроклимат. Той е много зелен, с множество оазиси и източници на питейна вода и е считан за един от най-добрите курорти в Тунис....
 

 
Тъй като тази публикация стана доста дълга, ще продължа разказа си за тази Тунизийска приказка в следващата част!!


Няма коментари:

Публикуване на коментар